Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Bursztyn zalegający w ziemi lubelskiej?

Ciekawostki o sztuce zdobniczej

:: sztuka-zdobnicza ::

menu

  1. Strona Główna
  2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

  1. Księga Gości 0
  2. Dodaj do Księgi

mój avatar

Bursztyn zalegający w ziemi lubelskiej?

Cudownie połyskujący na wystawach sklepów jubilerskich bursztyn wykonany w złocie lub srebrze niesamowicie przykuwa uwagę.Od setek lat bursztyn kojarzony był z północnym krańcem naszego kraju. Czy słusznie? W naszych czasach na wybrzeżu funkcjonują trzy złoża bursztynu z 30 tonami tego surowca. Zaskoczy Was pewnie wiadomość, że według Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce 1088 ton bursztynu zlokalizowana jest na lubelszczyźnie! Niesamowite, prawda? Prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie zdradziła, że jest to najlepszy bursztyn, tak zwany sukcynit.

Fakt ten został nagłośniony w roku 2007, kiedy to garwoliński jubiler, Grzegorz Rutkowski, zainteresował się wydobyciem bursztynu na lubelszczyźnie. Jednak od dawna zdawano sobie sprawę, że kilkanaście metrów w głąb na ziemiach wschodnich spoczywa niesamowity skarb. Badania zapoczątkowano już w latach 70-tych XX wieku, a konkretniejsze raporty udostępniono w latach 90-tych. W tamtym czasie nikogo nie zaciekawił ten fakt.. Dopiero inicjatywa wymienianego wcześniej jubilera przyczyniła się do rozreklamowania wiadomości o lubelskim bursztynie. Niestety nie rozpoczęto wydobycia.

Prze następne lata temat ponawiał się na wokandzie publicznej. Oczywiście tajemnicze złoża intrygują pasjonatów, jednak nadal nie ma szczegółowych badań potwierdzających lokalizację złóż. Jedyne sprawdzone miejsce występowania surowca znajduje się za Lubartowem, we wsi Górka Lubartowska. To tam w trakcie kopania studni wykryto bursztyn z pyłem meteorytu. Szacuje się, że bursztyn występuje w największej ilości na terenie Lubartowa i Parczewa. W 2014 roku jedna firma zleciła badania terenu i odszukała jedynie glaukonit (minerał stosowany np. do produkcji farb i jako nawóz). Od tamtej pory temat wyciszył się.

Czyżby wydobycie bursztynu było nieopłacalne? Inwestorzy boją się niepowodzenia? A może tak pokaźne złoża znacznie obniżyłyby cenę surowca? Czy doczekamy się kopalni odkrywkowych z żywicą kopalną i glaukonitem, jako surowcem towarzyszącym?


Głosuj (0)
13:48:13 3/11/2017 [Powrót] Komentuj