Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Kamienie szlachetne i półszlachetne w najstarszej księdze współczesnego człowieka

Ciekawostki o sztuce zdobniczej

:: sztuka-zdobnicza ::

menu

  1. Strona Główna
  2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

  1. Księga Gości 0
  2. Dodaj do Księgi

mój avatar

Kamienie szlachetne i półszlachetne w najstarszej księdze współczesnego człowieka

W Biblii wielokrotnie wspomniano o różnych kamieniach szlachetnych i półszlachetnych. Często wymieniane są pojedynczo, a w dwóch miejscach wymieniono spis 12 kamieni. W księdze Wyjścia wymieniono 12 kamieni, które znajdowały się w napierśniku arcykapłana, a w ks. Apokalipsy 21 rozdziale wspomniano o Nowej Jerozolimie, której fundamenty zbudowano z 12 kamieni szlachetnych. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Jaspis teraz i dawniej
Jaspis to nieprzezroczysty kamień zbudowany jest z kwarcu i chalcedonu oraz różnych domieszek hematytu, manganu, epidotu i innych. Swoją barwę jaspis zawdzięcza związkom żelaza.
Jednak jeśli Biblia wspomina o jaspisie, to określa go jako „najdrogocenniejszy kamień, jakby krystalicznie lśniący”. Jaki nasuwa to wniosek? Otóż w starożytności pod nazwa jaspis występował inny kamień szlachetny - cenniejszy i rzadszy niż współczesny jaspis. Niektórzy znawcy w tej dziedzinie uważają, że greckie słowo występujące w oryginalnym tekście Biblii i tłumaczone dziś na jaspis może odnosić się do diamentu.

Niebieski szafir
Szafir to kamień twardy, przezroczysty lub przeświecający, rzadki kamień. Spotykany szafiry: białe, czerwone, pomarańczowe, zielone, szare, a nawet czarne. Powszechnie jednak kojarzy się z kolorem niebieskim i właśnie to takiego koloru kamienia odnosi się biblijne określenie tłumaczone na szafir.

Chalcedon

Chalcedon to odmiana kwarcu – przezroczysta lub przeświecająca. Jednak od kwarcu różni się twardością. W czasach starożytnych chętnie wykorzystywano go do wyrobu gemm, czyli grawerowanych ozdób. Nazwa tego kamienia pochodzi od starożytnego miasta w Azji Mniejszej, w którym występował w dużej ilości. W Biblii tylko raz wymieniono chalcedon.

Szmaragd
Szmaragdy to do dziś jedne z najbardziej pożądanych kamieni świata. Ich wartość przewyższa nawet wartość diamentów. Szmaragd zbudowany jest z glinu i krzemu, bardzo rzadkiego berylu oraz domieszek chromu i wanadu, którym to szmaragd zawdzięcza piękny zielony kolor. W starożytności dostawcą szmaragdów był Egipt.

Topaz
Topaz to minerał z gromady krzemianów. Przezroczysty, bezbarwny kamień, który też może występować w najróżniejszych kolorach. Greckie słowo występujące w Biblii i odnoszone do topazu pochodzi od wysp Topaz znajdujących się na Morzy Czerwonym, skąd w I wieku grecy pozyskiwali piękny topaz.


Zagadkowy kamień leszem
W trzecim rzędzie kamieni w napierśniku arcykapłana występował kamień lemesz. Niektórzy badacze utożsamiają go z opalem, hiacyntem lub bursztynem. Jednak nie ma na to wystarczających dowodów. Dlatego w różnych przekładach Biblii nazwę tego kamienia oddano jako: opal – Biblia Warszawska i Biblia Tysiąclecia, linkuryjusz – Biblia Gdańska, hiacynt – Word English Bible.
Głosuj (0)
15:00:56 25/04/2017 [Powrót] Komentuj