Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Opal – kolory tęczy zamknięte w kamieniu

Ciekawostki o sztuce zdobniczej

:: sztuka-zdobnicza ::

menu

  1. Strona Główna
  2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

  1. Księga Gości 0
  2. Dodaj do Księgi

mój avatar

Opal – kolory tęczy zamknięte w kamieniu

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem kamieni szlachetnych w naszej biżuterii, mogą przychodzić nam do głowy różne pomysły. Wyjątkowy i godny zwrócenia naszej uwagi może się okazać opal. Dlaczego warto poszukać coś dla siebie w tym rodzaju kamienia szlachetnego?

Opal jest wyjątkowym naturalnym kryształem, który posiada właściwości trójwymiarowego oddania barw w sobie zawartych. Niektóre odmiany charakteryzują się pięknymi zjawiskami optycznymi takimi, jak opalizacja, czyli zmiana barw w zależności od kąta obserwacji, jak również opalescencję, czyli występowanie perłowolśniącej poświaty. Wyjątkowy jest efekt kociego oka, cechujący się pojawianiu wąskiej, ‘przemieszczającej się’ smugi świetlnej przypominającej źrenicę kociego oka. Charakterystyczny jest ponadto asteryzm, czyli zjawisko optyczne polegające na występowaniu wąskich pasm świetlnych układających się w kształt gwiazdy na powierzchni opalu.
Wartość opali uzależniona jest od wielkości, efektywności zabarwienia, wzoru barwnego, czy też zjawiska załamania, rozszczepienia i odbicia światła. Niestety wadą tych kamieni szlachetnych jest duża wrażliwość na zmiany temperatury co może spowodować pękanie kamieni.
Ten typ kamieni szlachetnych charakteryzuje się bardzo bogatą różnorodnością. I tak, dla przykładu możemy wybierać w odmianach takich, jak opal czarny z efektownym zjawiskiem ognia na ciemnym tle. Barwą podstawową tej odmiany opalu może być kolor czarny, niebieski, brunatny lub ciemnozielony. Opal kryształowy, inaczej zwany wodnym to przezroczysty kamień z wyraźnym efektem ognia. Opal onyksowy natomiast zbudowany jest z następujących po sobie warstw opalu szlachetnego i pospolitego. Kiedy chcemy zaobserwować różnorodność barw w jednym okazie powinniśmy naszą uwagę skierować na opal pawi. Wyjątkowy efekt występuje w opalu płomiennym charakteryzujący się migotaniem czerwonych smug świetlnych, które przesuwają się przez kamień. Mamy do wyboru również opal wątrobowy, złoty, żywiczny, szlachetny, ognisty, kryształowy, jaspisowy itp.
A zatem, nawet dla wybrednych koneserów kamieni szlachetnych znajdzie się opal godny uwagi. Wystarczy tylko dobrze poszukać w kolorach tęczy zawartych w tym kamieniu.


 


Głosuj (0)
16:50:54 30/01/2017 [Powrót] Komentuj