Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Jak dbać o srebro?

Ciekawostki o sztuce zdobniczej

:: sztuka-zdobnicza ::

menu

  1. Strona Główna
  2. Dodaj do Ulubionych

księga gości

  1. Księga Gości 0
  2. Dodaj do Księgi

mój avatar

Jak dbać o srebro?

Prawie każdy z nas ma jakieś przedmioty ze srebra. Niestety, wskutek zanieczyszczeń osadza się na nich śniedź lub inne ciemne osady. Kiedyś srebro nie ciemniało tak szybko, ale w miarę rozwoju przemysłu i co za tym idzie zanieczyszczenia atmosfery, nasze srebro trzeba czyścić coraz częściej. Dzieje się tak, wskutek zjawiska oksydacji srebra, które ma związek z dwutlenkiem siarki, zanieczyszczającym naszą atmosferę.

Srebro zwykle najpierw robi się jasno żółte, potem rude, zielone, a na koniec czernieje. Takie srebro nie ma już swojego dawnego połysku i raczej nikt z nas nie chciałby nosić takiej biżuterii, lub postawić przed gośćmi sczerniałej srebrnej tacy. Co w takim razie zrobić, by srebro odzyskało swój dawny blask?Niektórzy stosują dość inwazyjne metody, polegające na szorowaniu srebra popiołem bądź pastą do zębów. Niestety w ten sposób możemy zniszczyć powierzchnię srebrnych przedmiotów. Mogą powstać rysy, które już na zawsze oszpecą dany wyrób. Dlatego zaleca się raczej stosowanie środków specjalnie przeznaczonych do czyszczenia srebra.

Oczywiście są także mało inwazyjne metody domowe, dzięki którym nasze srebro odzyska swoją naturalna barwę i połysk. Taką metodą, jest zastosowanie roztworu solnego. Najpierw jednak musimy przygotować srebro, poprzez umycie go zwykłą wodą z mydłem. Usuniemy w ten sposób tłuszcz i brud. Następnie bierzemy miskę, którą wykładamy od wewnątrz folią aluminiową. Wlewamy gorącą wodę i wsypujemy do niej sól. Proporcja powinna wynosić: 5 łyżeczek soli na każdy litr wody.Gdy roztwór mamy gotowy, wkładamy do niego srebrne wyroby. W zależności od tego, jak mocno są sczerniałe, można je trzymać tam kilka minut lub nawet kilka godzin. Zaraz po wsadzeniu srebra do roztworu można zaobserwować, jak zaczyna się intensywnie oczyszczać. Proces ten, zwany redoksem, zachodzi dość gwałtownie. Musimy jednak brać pod uwagę ilość srebra, jakie chcemy oczyścić. Im więcej srebra w roztworze, tym reakcja może być słabsza. Lepiej wtedy zrobić nowy roztwór dla kolejnych przedmiotów ze srebra. Ponieważ wszelkie zanieczyszczenia osadzą się na folii aluminiowej, ją również należy zmieniać, przy przygotowaniu nowej porcji roztworu. Na koniec srebro trzeba opłukać czystą wodą i osuszyć.

 


Głosuj (0)
12:25:39 30/08/2016 [Powrót] Komentuj